| Kenzaburo Oe |
Tid för fotboll, 1989, ISBN: 9100477516 omslagen |
Nobelpriset 1994 |
90 |
| Åke Ohlmarks |
Dubbelörnen 1980, Delirium Kammer |
Stadsbibl |
70 |
| Vibeke Olsson |
Den vackraste visan, 1990. |
kartong, omslag |
50 |
| Vibeke Olsson |
Hedningarnas förgård, 1992. |
pocket |
35 |
| Vibeke Olsson |
Molnfri bombnatt, ISBN: 9789100105464. |
2a tryckn 2007 ny |
120 |
| Vibeke Olsson |
Hedningarnas förgård, 1992. |
pocket |
35 |
| Jan Olof Olsson |
1914, Stockholm 1964, 412 sidor |
många bilder zw |
50 |
| George Orwell |
Hyllning till Katalonien, 1971, Originalutgåva |
pocket |
60 |
| Bruce Page m.fl. |
Philby, 1968 |
kartong |
40 |
| Orhan Pamuk |
snö 528 sidor, häftade uppl |
Nobelpriset 2006 |
70 |
| Octavio Paz |
Ensamhetens labyrint, 1990 ISBN: 9176081184 |
kartong |
60 |
| Raphael Patai |
Araben, Malmö, 1974. /vissa understrykningar
finns/ |
omslagen |
160 |
| Leif GW Persson |
Grisfesten, 2003, Smedjebacken. |
nyskick |
70 |
| Anders Persson |
1808 - Gerillakriget i Finland, 1986 Ordfront. |
isbn 9173242616 |
150 |
| Theodor Plievier |
Stalingrad, Stockholm 1961 |
klassiker |
100 |
| Erich Maria Remarque |
Natt i Lissabon, 1968. |
omslagen |
90 |
| Sven Rosendahl |
De tysta nätterna, 1950. |
silently |
40 |
| Johan Ludvig Runeberg |
Dikter, FIB:s Lyrikklubb (urval Bengt Holmqvist) |
omslag, nyskick |
50 |
| Salman Rushdie |
Midnattsbarnen, 1983, Stockholm |
i gott skick |
90 |
| Salman Rushdie |
Ursinne, 2003, Stockholm |
pocket |
45 |
| Hanna Rydh |
Brytningstid i ORIENTEN, 1952. |
häftad |
90 |
| Carina Rydberg |
Den högsta kasten |
pocket |
35 |
| Anna Rydstedt |
Kore, dikter red Göran Sonnevi, 1994,
Uddevalla. « |
vacker bok |
100 |
| Pär Rådström |
Ärans portar, 1984, Höganäs |
fint skick |
90 |
| Sven Edvin Salje |
På dessa skuldror, 1988 |
ny, oläst bok |
80 |
| Sven Edvin Salje |
Dimmorna lyfter, 1985 |
ny, oläst bok |
80 |
| Sven Edvin Salje |
Vingslag i natten, 1970 |
ny, oläst bok |
80 |
| José Saramago |
Alla namnen, 1998. Smedjebacken. |
ny, skyddsomslag |
100 |
| Steve Sem-Sandberg |
I en annan del av staden, 1990 |
häftad |
60 |
| Ebbe Schön |
Jan Fridegård, 1978 |
nyskick |
60 |
| Åsne Seierstad |
Bokhandlaren i Kabul, 2003. ISBN
9172634677 |
kartong |
75 |
| Carl Magnus von Seth |
Järnburen, 1983, Höganäs |
skyddsomslag |
90 |
| F.E.Sillanpää |
Från unga år, 1954, Helsingfors häftad ej
uppskuren « |
Nobelpriset 1939 |
150 |
| Upton Sinclair |
INDUSTRI-REPUBLIKEN, 1909, Stockholm |
To H G Wells |
240 |
| Upton Sinclair |
Jimmie Higgins, 1950, Stockholm |
gott skick |
100 |
| Upton Sinclair |
Olja, 1950, Stockholm |
gott skick |
160 |
| Upton Sinclair |
KUNG KOL, 1950, Stockholm |
382 sidor |
140 |
| Upton Sinclair |
BILKUNGEN, 1960, Stockholm |
Henry Ford |
180 |
| Isaac B. Singer |
Trollkarlen från Lublin, 1990. (1978 års
nobelpris) |
Brombergs |
75 |
| Isaac B. Singer |
Den korta fredagen, 1992. (1978 års
nobelpris) |
pocket |
40 |
| Sigfrid Siwertz |
Selambs I, 1935, Stockholm. |
lånebok |
50 |
| Birger Sjöberg |
Fridas Bok, 1930, Stockholm « |
gott skick |
170 |
| Sollentuna författarsällskap |
Om orden fattar eld, en antologi, 1998, Sollentuna « |
ny, omslag |
90 |
| Spada |
Ströftåg i Orienten, 1881, Norrköping. |
unik |
80 |
| John Steinbeck |
Buss på villovägar, 1975. (1962 års
nobelpris) |
skyddsomslag |
75 |
| August Strindberg |
Svenska Folket, Första Bandet, 1974, 500 sidor |
gott skick |
60 |
| August Strindberg |
Svenska Folket, Senare Bandet, 1974, 480 sidor |
gott skick |
60 |
| August Strindberg |
En blå bok, urval av fil.dr Daniel
Andreæ |
omslag |
90 |
| August Strindberg |
DET NYA RIKET, (1882), 1979, isbn 9100901229 |
omslag dr |
60 |
| August Strindberg |
Hemsöborna, 1973 |
inbunden |
60 |
| August Strindberg |
Skrifter II, Hemsöborna mm, 1962, Stockholm |
ouppsprättad |
60 |
| August Strindberg |
Svenska öden och äfventyr, 1907, 547 sidor |
rött band |
80 |
| August Strindberg |
Inferno 1922 |
häft |
50 |
| August Strindberg |
I Bernadottes land, 1981, Uppsala Ö. Sven
Stolpe |
skrevs 1885 på franska |
70 |
| August Strindberg |
I havsbandet, 1971, (filmad för TV) |
pocket |
45 |
| August Strindberg |
Tjänstekvinnans son, Ensam, 1957, Stockholm |
klotband |
80 |
| August Strindberg |
Röda Rummet, 1975, Stockholm |
näranog som ny zw |
80 |
| Fredrik Ström |
Rebellerna, del 1, 1949 |
kartong |
70 |
| Per Olof Sundman |
Ingenjör Andrées luftfärd, 1980, Avesta |
troligen oläst |
80 |
| Sonja Svensson |
Läsning för folkets barn. 1983, Stockholm. |
isbn: 9129562902 |
100 |
| Torbjörn Säfve |
Gorilla, 1986, ISBN: 9151819732. |
omslagen |
65 |
| Ingvar Söderström |
En sång kan inte arkebuseras, 2002, Smedjebacken. |
omslag, ny |
80 |
| Ole Söderström |
Dalarö 1941. 1973, Stockholm. |
omslag |
80 |
| Esaias Tegnér |
Samlade skrifter, 1911, Stockholm, Nationalupplaga |
2 band, välbevarade |
160 |
| Torsten Tegnér |
Fram till frihet, 1968, Uddevalla |
omslagen |
100 |
| Aleksandar Tišma |
Blams bok, 1998 |
ny bok zw |
80 |
| Göran Tunström |
Berömda män som varit i Sunne, 1998, Falun |
omslagen |
70 |
| Göran Tunström |
Prästungen, 1976, Stockholm |
fint skick |
90 |
| Linn Ullmann |
Nåd, Stockholm 2003 |
ny, omslagen |
100 |
| Leon Uris |
Röd gryning, 1976, Roman om Irland |
skyddspapper |
80 |
| Leon Uris |
Mila 18, 1987, Finland. 576 sidor, gott skick. |
ISBN 9137093045 |
50 |
| Ingvar Wahlén |
Morfar, 1950 |
slitet häfte |
30 |
| Anna Wahlgren |
Lust och längtan, 1979 |
omslag |
60 |
| Anna Wahlgren |
Mommo barnfota, 1997 ISBN: 917055191X |
omslag |
70 |
| Gösta Wallander |
Knäppen kanin! Skeppsgosseminnen, 1984, Karlskrona |
häftat originalband |
130 |
| Lew Wallace |
Ben Hur, 1924, Stockholm |
I 2 ouppsprättade delar |
70 |
| Einar Wallquist |
Lappmarksdoktor, 1937 femtonde upplagan |
sliten |
60 |
| H.G. Wells |
Kipps, 1943, Stockholm » |
Rebecca´s Husband |
120 |
| Rebecca West |
En soldat kommer hem |
skrevs 1918 |
100 |
| Knut Wicksell |
Om en ny princip för rättvis beskattning, 1987. |
häftad |
60 |
| Erik Wijk |
Bunta ihop och slå ihjäl dom, 1999, Manifest
Kulturproduktion |
häftad |
50 |
| Erik Wijk |
Ont blod, 2001, Manifest Kulturproduktion |
häft, kattbiten |
35 |
| Erik Wijk |
Orätt, 2003, om Göteborgshändelserna juni 2001 |
paperback |
60 |
| E. af Wirsén |
Balkanfolken och
stormakterna, 1909, Uppsala. « |
Som ny!! Fynd |
360 |
| Ola Wong |
No, I´m from Borås, 2004, foto: Magnus Laupa, ISBN:
9170370133 Ordfront |
omslagen och i nyskick |
90 |
| Margareta Zetterström |
Erik Blomberg — en kämpande intellektuell, 1977, Avesta
« |
som ny |
110 |
| Adam Zagajewski |
Två städer, 1991 |
gott skick omslagen |
90 |
| Stefan Zweig |
Magellan, 1962 |
gott skick (häft) |
70 |
| Stefan Zweig |
Förvandlingens rus, 1983 |
skyddsomslag |
80 |
| Sverker Åström |
Ögonblick, 1992, Uddevalla. |
ISBN 9134511792 |
70 |
| Anna 'Nicolina' Öst |
Mitt liv i moll och dur, med bilder, 1972. |
omslag, fint skick |
50 |
| Anders Österling |
En fläkt av Indien, en orientresa våren 1923, 1923. |
hyggligt skick |
60 |